قطعات سنگ فرز برقی

بدون شک یکی از مهم‌ترین دستگاه‌هایی که در فعالیت‌های صنعتی از جمله ساخت و ساز، آهنگری و نقاشی استفاده می‌شود سنگ فرز است. سازه نام برده دارای کاربرد زیادی است. به گونه‌ای که افراد اهل فن می‌توانند به واسطه آن فعالیت‌هایی مانند برش دادن، پولیش و کف سابی را به انجام برسانند. با کمی بررسی به این نتیجه می‌رسید که سنگ فرز دارای انواع مختلفی است که هر کدام از قطعات متغیری تشکیل شده و کارایی متفاوتی نسبت به دیگری دارند. ما در این مقاله بر روی سنگ فرز برقی متمرکز شده ایم. در ادامه قطعات سنگ فرز برقی و کاربرد هر کدام را ذکر می‌کنیم.

سنگ فرز برقی چیست؟

انتظار می‌رود که قبل از بررسی جزئیات، کلیات یک سازه مورد توجه قرار بگیرند. بدین منظور معرفی سنگ فرز برقی را در اولویت قرار می‌دهیم. فرز برقی سازه‌ای است که انرژی مورد نیاز خود را مستقیما از منبع برق شهری بدست می‌آورد. قطعات سنگ فرز برقی با سایر فرزها متفاوت اند چرا که این سازه برای کار کردن به دقت و قدرت بیشتری نیازمند است. قطعات سنگ فرز برقی بیشتر از سایر دستگاه‌ها است به همین منظور کارایی آن بسیار گسترده است.

فرز برقی دیسک‌های چرخان زیادی دارد که هر کدام برای برش اجسام خاصی مورد استفاده‌ قرار می‌گیرند. در نتیجه شما می‌توانید برای اعمال فعالیت‌هایی مانند خودروسازی، نجاری، آهنگری، ساخت و ساز و غیره سنگ فرز برقی را خریداری کنید. نا گفته نماند این نوع فرز خود دارای انواع مختلفی است. به همین سبب قطعات سنگ فرز برقی نیز در دسته بندی‌های مختلف آن با یکدیگر فرق دارد. در ادامه لیستی از انواع فرز برقی را ذکر می‌کنیم.

مینی فرز

اور فرز نجاری

فرز مینیاتوری

فرز انگشتی

فرز سنگ‌بری

فرز آهنگری

قطعات سنگ فرز برقی
اصلی‌ترین اجزای سنگ فرز برقی

اصلی‌ترین اجزای سنگ فرز برقی

هر کدام از فرزهایی که در مطلب فوق به آنان اشاره کردیم دارای ساختار متفاوتی نسبت به دیگری هستند و جزئیاتی مانند کاربرد، قدرت، سرعت چرخاندن دیسک و غیره در آنها شخصی سازی شده است. با این وجود ساختار سازه یکسان است و از اجزای مشابهی تشکیل شده است. برخی از مهم‌ترین قطعات سنگ فرز برقی به شرح زیر است.

تنظیمات سرعت

دکمه قفل

اهرم روشن خاموش

دسته اصلی

موتور

دسته جانبی

اسپیندل

تیغه

محافظ تیغه

سیم برق و وسایل جانبی

تنظیمات سرعت

عمده فرزهای برقی موجود در بازار قابلیت تنظیم سرعت را در خود جای داده اند. این بخش ممکن است شامل تعدادی دکمه یا یک صفحه کلید باشد. در برخی سازه‌ها قسمتی حاوی درجه‌بندی نیز مشاهده شده است. هرچه عدد تنظیم شده از سمت شما بیشتر باشد تعداد دوران دیسک در دقیقه بیشتر، و هرچه رقم وارد شده کمتر باشد سرعت چرخش کمتر خواهد بود.

دکمه قفل

اگر لیست قطعات سنگ فرز برقی را در نمونه‌‌های مختلف بررسی کنید به این نتیجه می‌رسید که دکمه قفل در اکثر مدل‌ها ‌وجود دارد. این بخش بدین منظور تعبیه شده است که شما بتوانید بدون اعمال فشار به دکمه، اهرم و ماشه سازه را روشن نگه دارید. البته این دکمه قادر است از روشن شدن ناگهانی سازه نیر جلوگیری کند که کارایی مهمی محسوب می‌شود.

اهرم روشن و خاموش

دو عضو اولی که در بررسی قطعات سنگ فرز برقی به آنها اشاره کردیم ممکن است در برخی مدل‌ها حضور نداشته باشند. اما اهرم روشن و خاموش برای تکمیل تمام فرزها ضروری هستند. این اهرم، دکمه یا ماشه بر روی دسته اصلی سازه نصب شده است‌. برای روشن کردن دستگاه کافی است دکمه را فشرده یا اهرم را خم کنید.

دسته اصلی

دسته اصلی از جمله اجزایی که حضور داشتن یا نداشتن آن در فرز برقی بر روی کاهش یا افزایش قیمت آن تاثیر گذار است. این دسته برای کنترل بهتر دستگاه در حین انجام فعالیت‌های مختلف طراحی شده است. درواقع اپراتور با گرفتن این بخش از فرز می‌تواند آن را کنترل کرده و برش‌های دقیق‌تری را ایجاد کند.

موتور

موتور از جمله بخش‌هایی که علت حضور آن در سازه‌های مختلف مشخص است. موتور می‌تواند نیروی مورد نیاز کلیه قطعات سنگ فرز برقی را به واسطه جریان الکتریکی تامین کند. فرزهای برقی دارای موتورهایی با توان‌های مختلفی هستند. هرچه توان موتور بیشتر باشد قدرت و سرعت دوران دیسک‌ها بیشتر می‌شود. پس مهم است قطعات سنگ فرز برقی با انتظار شما از سازه همخوانی داشته باشند.

دسته جانبی

دسته جانبی میله‌ای زاویه دار است که از جنس پلاستیک ساخته شده و در قسمت پایینی سنگ فرز تعبیه می‌شود. مانند دسته اصلی این عضو نیز اپراتور را در نگه داشتن و کنترل سنگ فرز یاری می‌کند. لازم به ذکر است که دسته جانبی می‌تواند زاویه خود را در صورت نیاز تغییر دهد. پس تنظیمات لازم را پیش از روشن کردن سازه اعمال کنید.

اسپیندل

اگر بخواهید قطعات سنگ فرز برقی را به ترتیب اهمیت‌شان ذکر کنید بی شک دیسک را در جزو عناوین اولیه قرار می‌دهید. این عضو برای منسجم شدن به سازه و قفل شدن به اسپیندل نیازمند است. این بخش در قسمت مرکزی سازه تعبیه شده و به واسطه موتور هدایت می‌شود. جنس اسپیندل از فولاد است چرا که مقاومت و درجه سختی آن بسیار مهم است.

تیغه

دیسک یا همان تیغه یکی از پرکاربردترین قطعات سنگ فرز برقی است که عملیات برش، پولیش، حکاکی و غیره با کمک این عضو انجام می‌شود. تیغه به اسپیندل چسبیده است که اعمال حرکت آن به واسطه موتور انجام می‌شود‌. نوع تیغه‌ای که برای سازه‌تان انتخاب می‌کنید بسیار مهم است. این قطعه باید با توجه ابعاد و سرعت فرز، نوع فعالیت و متریال مصرفی‌تان انتخاب شود.

محافظ تیغه

محافظ تیغه جسم اضافه‌ای است که بر روی دیسک نصب می‌شود. جنس این قسمت معمولا از نوعی پلاستیک مقاوم است. اپراتور می‌تواند در صورت نیار این قطعه را از سنگ فرز جدا کند‌. البته این کار خیلی توصیه نمی‌شود چرا که محافظ تیغه از شخص در برابر حرکت ناگهانی فرز محافظت می‌کند.

سیم برق و وسایل جانبی

سیم برق در بخش پایینی سازه نصب شده است. با وصل کردن این سیم به جریان برق دستگاه شروع به کار می‌کند. البته فرزهای شارژی به جای سیم حاوی تعدادی باتری هستند. نا گفته نماند که شما در هنگام خرید دستگاه‌ علاوه بر سنگ فرز، تجهیزات اضافه‌ای را دریافت می‌کنید که برای استفاده‌های دستی، جدا کردن تیغه، و تمیز کردن سازه کاربرد دارند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *