انواع سنگ فرز

بر اساس تحقیقات انجام شده می توان این گونه نتیجه گیری کرد که دستگاه فرز‌ سازه ای نیمه صنعتی است که می تواند در انجام فرایند هایی همچون شکل دادن، برطرف کردن زنگ زدگی، برش، حکاکی، صیقل دادن اجزا و پولیش کردن کاربرد داشته باشد. با توجه به این کارایی فعالان این عرصه سنگ فرز را در انواع مختلفی طراحی و تولید می کنند هر کدام از این سازه ها قادرند طیف گسترده ای از مشاغل را تحت پوشش خود قرار دهند. دانستن جزئیاتی مانند ساختار سنگ فرز،انواع سنگ فرز و ویژگی ها و تفاوت های هر کدام از این سازه ها با یکدیگر می تواند به شما کمک کند تا سنگ فرز مورد نیازتان را مطابق با شرایط کاری تان انتخاب کنید. در ادامه این محتوا انواع سنگ فرز را به همراه مشخصات کلی شان شرح می دهیم.

انواع دستگاه سنگ فرز

در کل دستگاه های صنعتی دارای انواع متفاوتی هستند که استفاده از هر کدام از آنها در شرایط و ضوابط خاصی امکان پذیر است. به عبارت دیگر شما باید دستگاه فلز مورد نیاز خود را با توجه به شرایط کاری مالی و محیطی تان انتخاب کنید. این قاعده درباره دستگاه سنگ فرز و انواع مختلف آن نیز صدق می شود در ادامه هر یک از آنها را شرح می دهیم.

فرز سوپر

فرز آهنگری

فرز سنگ بری

فرز مینیاتوری

مینی فرز

فرز رومیزی

فرز انگشتی

اور فرز نجاری

انواع سنگ فرز
فرز سوپر

فرز سوپر

فرز سوپر اولین عضو این دسته بندی است. این سازه دارای ابعاد بزرگ و وزن زیادی است و معمولا برای برشکاری اجزای صنعتی به کار می رود. فرز بزرگ به گونه ای طراحی و تولید شده است که می تواند کارایی اولیه خود را تا ساعت ها حفظ کند و سازه های مختلف را با قدرت زیادی برشکاری نماید. این دستگاه در دو گروه برشکاری و آهنگری تقسیم بندی می شود. هر یک از این اجزا دارای مشخصات و ویژگی های متفاوتی هستند.

فرز آهنگری

فرز آهنگری

همان طور که از نام این سازه می توان حدس زد از فرز آهنگری در برش، صیقل دادن  و شکل دادن به فلزات استفاده می شود. این ابزار همچنین می تواند طیف گسترده ای از فلزات را تیز کند. این سازه از لحاظ شکل ظاهری شباهت های زیادی به فرز سنگ‌بری دارد با این تفاوت که ابعاد و صفحه آن کوچک تر بوده و تعداد دوران دیسک آن بیشتر است.

فرز سنگبری

فرز سنگبری

بی شک فرز سنگبری یکی از پر فروش ترین اجزای این حوزه است. این سازه قدرتمند می تواند انواع مختلفی از سنگ های ساختمانی و غیر ساختمانی را برش دهد. شکل دادن، تراشیدن و صیقل دادن به سنگ ها از جمله کارایی های این سنگ فرز است. فرز سنگبری به نسبت دیگر سازه های مشابه دارای ابعاد بزرگ تر و وزن بیشتری است.

فرز مینیاتوری

فرز مینیاتوری

اگر به دنبال کوچک ترین و پر کاربرد ترین سنگ فرز این حوزه هستید، ما فرز مینیاتوری را به شما پیشنهاد می کنیم. این عضو بسیار کوچک و سبک است و معمولا برای حکاکی، منبت کاری، مجسمه سازی و دندانپزشکی کاربرد دارد. مشخصات ظاهری و ساختاری این سازه آن را به یک دستگاه فرز همه کاره تبدیل کرده است. چرا که فرز مینیاتوری را می توان به سری ابزار های مختلف متصل کرد.

مینی فرز

مینی فرز

فرز مینیاتوری سازه ای نسبتا کوچک و سبک است که برای انجام فعالیت های نیمه صنعتی کاربرد دارد. توان این دستگاه فرز نسبتا محدود است. پس نباید از آن برای منحل کردن پروژه های سنگین استفاده کنید. تیز کردن ابزارهای مختلف، رنده تراشی، کنار تراشی، فرم تراشی، تراشیدن صفحه، و از بین بردن ناهمواری های فلزات و سنگ ها از جمله کاربرد های مینی فرز است.

فرز رومیزی

فرز رومیزی

این نوع فرز بر خلاف دیگر دستگاه های این حوزه غیر قابل جا به جایی است. فرز رو میزی حاوی دو سنگ فرز است که بر روی سطوح ثابتی مانند میز یا اجزای این چنینی نصب می شوند. با کمک این سازه می توان سنباده زنی، پولیش کاری، حالت دادن به لبه ها و تیز کردن اجزای فلزی را بر عهده گرفت.

فرز انگشتی

فرز انگشتی

با شنیدن نام این سازه ممکن است آن را با فرز مینیاتوری مقایسه کنید. این درحالیست که این سازه بیشتر برای انجام فعالیت های صنعتی کارایی دارد. تراشکاری فلزات مهم ترین کاربرد فرز انگشتی است. لازم به ذکر است که این سازه در دو نوع گلو کوتاه و گلو بلند روانه بازار می شود.

اور فرز نجاری

اور فرز نجاری

بر خلاف تمام اقلامی که می توانند در صنایع مختلفی کاربرد داشته باشند، اور فرز نجاری به صورت انحصاری در صنعت چوب و نجاری فعال است. اور فرز نجاری در دو شکل پایه ثابت و چرخان تولید می شود. از بین بردن تیزی بیش از حد محل اتصال صندلی ها، معرق کاری و منبت کاری برخی از فرآیند هایی است که با حضور این سنگ فرز انجام می شود.

سنگ فرز فارسی بر

سنگ فرز فارسی بر

اگر فعالیت کاری شما به گونه ای است که به ایجاد برش های بسیار دقیق و البته زاویه دار نیازمندید می توانید بر روی دستگاه سنگ فرز فارسی بر حساب کنید. با تهیه این سازه می توانید برش هایی را اعمال کنید که به شکل عمودی، افقی یا اریب هستند.‌ هنرمندان از جمله متقاضیان برجسته این دستگاه محسوب می شوند.

انواع سنگ فرز از لحاظ نوع صفحه

به طور کلی یک سازه صنعتی پر طرفدار می تواند بر اساس معیار های کوچک و بزرگ بسیاری تقسیم بندی شود. به عنوان مثال سنگ فرز می تواند بر اساس نوع کاربرد، وزن، ابعاد و نوع منبع تغذیه در دسته های مختلفی قرار بگیرد. یکی از مهم ترین قطعات سنگ فرز دیسک یا همان صفحه چرخان آن است. درواقع فعالیت هایی مانند برشکاری، شکل دادن،‌ صیقل دادن و غیره با کمک این بخش انجام می شود. در ادامه انواع مختلفی از دیسک سنگ فرز را ذکر می کنیم.

صفحه فلپ دیسک فرز

صفحه فرز آلومینیوم اکسید

صفحه الماسه

سری سیمی

صفحه سنگ

صفحه سنباده

صفحه برش

صفحه فرز سیلیکون

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *