کارواش صنعتی یا واترجت چیست؟

بر اساس تحقیقات انجام شده برای جواب سوال کارواش صنعتی یا واترجت چیست می‌توان به این نتیجه رسید که واترجت یا کارواش سازه‌ای نیمه صنعتی است که در شستشو و پاک کردن آلودگی‌ها از روی سطوح و اجسام مختلف کاربرد دارد. این سازه می‌تواند نقش مهمی را در سلامت محیط و جامعه ایفا کند.

همچنین کاربرد آن در بهبود کارکرد و عمر مفید سازه‌های مختلف موثر است. درکل واترجت یا کارواش سیستمی است که آب را از یک منبع خارجی دریافت کرده، و آن را با جریان و فشار بیشتری از خود خارج می‌کند. اساس کار کارواش به گونه ای است که با اعمال فشار قوی بر روی قسمت‌های آلوده پیوند مولکولی و شیمیایی اجرای آلوده را منحل کند و در نهایت محیطی تمیز را به شما تحویل دهد.

مشخصات فنی کارواش صنعتی

در هنگام اعمال این پروسه (تمیزکاری و شستشو) واترجت امکان دسترسی به نقاط کور و دور را فراهم می‌کند. در نتیجه کیفیت و سرعت پاکسازی محیط‌ بیشتر می‌شود. عمده کارواش‌های موجود در بازار از لحاظ فشار اعمالی‌شان در دو گروه فشار قوی و فوق فشار قوی قرار می‌گیرند. نوع اول این دستگاه می‌تواند برای شستشوی بخش‌هایی مانند جرم زدایی، خزه تراشی، رسوب گیری، و پاک کردن سطوح ناهموار مفید باشد. این در حالی است که کارواش صنعتی فوق فشار قوی در پروژه‌‌های بسیار سنگینی مثل لایه برداری سطوح، پاک کردن رنگ، و تخریب بتن کارایی دارد.

کارواش صنعتی یا واترجت چیست؟

انواع کارواش صنعتی

واضح است که یک کالای صنعتی می‌تواند به واسطه پارامترهای کوچک و بزرگ بسیاری تقسیم بندی شود. این قاعده درباره کارواش صنعتی نیز حکم می‌کند. یکی از اصلی‌ترین معیارهای گروه بندی واترجت‌ها گرم یا سرد بودن آب آنهاست. به همین منظور انواع واتر جت حاوی سه محصول واتر جت آب گرم، واترجت آب سرد و کارواش خانگی می‌باشد.

واترجت صنعتی آب گرم

واترجت آب گرم یک سازه صنعتی تمام عیار است. این دستگاه حاوی یک گرم کننده یا Heater است که دمای آب را افزایش می‌دهد. البته این محصول نیز خود حاوی سه دسته دیزلی، بنزینی و الکترونیکی می‌باشد. از آنجایی که در این سازه از آب گرم استفاده می‌شود امکان ضد عفونی کردن سطوح به واسطه آن وجود دارد. از آنجایی که ورود یکباره آب گرم می‌تواند به کارواش آسیب برساند این آب در سازه‌های دیگری به صورت جداگانه حرارت می‌بیند.

واترجت صنعتی آب سرد

واترجت آب سرد درواقع آبی را استفاده می‌کند که دمای آن معمولی است و برای افزایش حرارت آن از هیچ سازه‌ای استفاده نشده است. در این واترجت آب پس از ورود به سیستم از پمپ گذر کرده و با افزایش فشار از نازل خارج می‌شود. این سازه قیمت کمتری به نسبت واترجت آب گرم دارد و می‌تواند در فعالیت‌های نیمه صنعتی مانند نجاری حضور داشته باشد.

اجزای کارواش صنعتی

اجزای کارواش صنعتی

واضح است که هر کالایی متشکل از تعدادی قطعه بزرگ و کوچک است که کارایی اش به واسطه آن ‌تکمیل می‌شود. در نتیجه اگر هر کدام از قطعات کارواش در بخش داخلی یا خارجی آن حضور نداشته باشند واترجت نمی‌تواند کارایی درست و دقیقی داشته باشد. البته که این اجزا در انواع مختلف کارواش‌ها متغیر اند اما اصلی‌ترین اجزای این حوزه به شرح زیر هستند.

پایه های ضد لرزش

چرخ

کلید روشن و خاموش

نگه‌دارنده نازل‌‌‌ها

شاسی

کوپلینگ

گیج روغن

پیچ تنظیم فشار

تفنگی

نازل دوار

جمع کننده دسته شلنگ

شلنگ فشار قوی

دسته کارواش

کاربرد کارواش صنعتی

نظافت باربیکیو، تمیز کردن سطح مراکز تجاری و پارکینگ‌ها، چربی زدایی تجهیزات صنعتی، لکه گیری، و شستشوی خودرو از جمله کاربردهای مهم کارواش صنعتی است. این سازه با سرعت و دقت بالایی پروسه نظافت را انجام می‌دهد و قادر است که نقاط کور زیادی دسترسی داشته باشد. بهره گیری از این سازه می‌تواند تضمین پاکیزگی سطوح مختلف را ایجاد کند. همچنین این دستگاه با پاک کردن آلودگی‌های سازه‌های مختلف عمر مفید آن‌‌ها را افزایش داده و کارایی شان را بهبود می‌بخشد.

چگونگی کارکرد کارواش صنعتی

برای روشن کردن واترجت کافی است شلنگ‌ را به آن اتصال داده و با وصل کردن اجزای مختلف سازه به یکدیگر دکمه روشن و خاموش آن را فشار دهید. لازم به ذکر است که برخی از واترجت‌ها در طراحی ساختاری‌شان حاوی یک مخزن اضافه هستند که احتمال اسیب به پمپ و نوسانات جریان آب را به صفر می‌رساند.

مزایای استفاده از واترجت

مزایای استفاده از واترجت

این سازه برای اعمال فرایند شستشو به مقدار آب و شوینده اندکی نیاز دارد. در نتیجه این کالا را می‌توان عضوی سازگار با محیط زیست نامید. همچنین سرعت و دقت نظافت در این حین افزایش می‌باید و تمیزی اعمال شده پس از این پروسه ماندگارتر است. علاوه بر آن استفاده از آن نمی‌تواند آسیبی را به سطوح وارد کند و تعداد نیروی انسانی که برای پاکسازی یک مکان به آنها نیاز دارید کاهش پیدا می‌کند.

نکات استفاده از کارواش صنعتی

بهتر است در هنگام کار با واترجت صنعتی برخی نکات را رعایت کنید تا هم خودتان و هم دستگاه در برابر آسیب محافظت شوید‌‌. به عنوان مثال اگر مواد شوینده شیمایی را به مخزن آب وارد می‌کنید باید از لباس‌ها یا تجهیزات بهداشتی استفاده کنید. همچنین از خیس شدن کابل برق سازه جلوگیری کنید‌‌ در ادامه سایر نکات استفاده از کارواش صنعتی را ذکر می‌کنیم.

از تماس مستقیم با جریان آب خودداری کنید.

در حین کار فاصله مناسب را با جسم رعایت کنید.

پاشش آب قادر است اجسام کوچک را به بخش‌های دیگری پرتاب کند پس مراقب خود و اطرافیان‌تان باشید.

نباید از واترجت سوخت فسیلی در مکان‌های سربسته استفاده کنید.

به هیچ عنوان از فشار آب برای جا به جا کردن وسایل استفاده نکنید.

قبل از روشن کردن دستگاه آن را بر روی سطح صاف و ثابتی بگذارید که لغزش نداشته باشد.

از آب شیرین برای پاکسازی سطوح استفاده کنید.

نسبت استاندارد آب و شوینده را رعایت کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *