سنگ فرز چیست؟

با کمی بررسی می‌توان به این نتیجه رسید که بزارها برای تسهیل انجام فرایندهای مختلف تولید شده اند. به عنوان مثال یک شخص با کمک یک چکش می تواند میخ را به شکل آسان‌تری در دیوار جای دهد. اگر حوزه کاری‌تان به گونه ای است که با سنگ، چوب یا فلز سروکار دارید قطعا با دستگاه سنگ فرز آشنا هستید. این سازه دارای انواع مختلفی است و کاربردهای گوناگونی را به خود اختصاص می‌دهد.

درواقع سنگ فرز یک سازه چند کاره است. این ابزار می‌تواند در تکمیل پروژه هایی که با سنگ، چوب و فلز هستند مفید باشد. این محصول می‌توان اقلام نام برده را برش دهد، شکل دهد یا آنها را سنباده بکشد. لازم به ذکر است که دستگاه فرز در دو نوع دستی و اتوماتیک تولید و عرضه می‌شود.

کاربرد سنگ فرز

به طور کلی دستگاه فرز برای سایش سنگ، چوب و سایر اقلام این چنینی طراحی شده است. اما تمام کاربردهای این دستگاه در این نقطه به پایان نمی‌رسند. تولید کنندگان این محصول تغییراتی در سنگ فرز ایجاد کرده اند که مصرف کنندگان بتوانند علاوه بر سایش و خراش دادن اجزای مختلف، کارهای دیگری را نیز به واسطه این ابزار انجام دهند. در ادامه برخی از کاربردهای این سازه را ذکر می‌کنیم.

تیز کردن سطح اجسام مختلف به واسطه تیغه سنگ فرز

بر طرف کردن زنگ زدگی و ایجاد سطوح مات یا شفاف با اضافه کردن سیم به سنگ فرز

پولیش کردن اجسام مختلف با اضافه کردن سری پولیش به دستگاه

برش دادن اجسام نرم و سخت

سنباده زنی و آماده سطح اجسام چوبی پیش از پرداخت کاری

what is angle grinder

اجزای سنگ فرز

سنگ فرز نیز مانند تمامی ابزار آلات الکتریکی از اجزای مختلفی تشکیل شده است که کارایی خود را به آنها مدیون است. به عبارت دیگر اگر هر یک از قطعات مهم سنگ فرز در ساختار داخلی آن وجود نداشته باشند دستگاه نمی تواند به درستی کار کند. در ادامه این محتوا برخی از مهم‌ترین اجزای این محصول را ذکر می‌کنیم.

موتور

قفل اسپیندل

کلید روشن و خاموش

گیربکس

دسته کمکی

مهره نگهدارنده

صفحه

قاب محافظ

انواع سنگ فرز

فرز ابزاری است که به نسبت سایر ابزارآلات مشابه قیمت مناسبی دارد. علاوه بر آن شکل ظاهری اکثر فرزها شبیه به هم است. به همین خاطر است که بسیاری از مصرف کنندگان نسبت به خرید فرزهای معمولی و ارزان قیمت تمایل نشان می‌‌دهند. این در حالی است که سنگ فرز شما باید با نوع فعالیت تان سازگاری داشته باشد. مقدار زمانی که با فرز کار می‌کنید، یا فشاری که به دستگاه اعمال می‌کنید از جمله پارامترهایی هستند که به شما کمک می‌کنند سنگ فرز درخواستی تان را به درستی انتخاب کنید. مینی فرز، فرز برقی، فرز شارژی، و فرز بادی چهار نمونه مطرح این دستگاه هستند. برای درک بهتر شما، هر یک از آنها را به صورت مجزا شرح می‌دهیم.

Different types of Angle Grinder

مینی فرز

بر اساس تحقیقات انجام شده مینی فرز نمونه کوچکی از انواع فرز است که صفحه هایی با ابعاد 20 سانتی متر یا کمتر بر روی آن نصب می‌شود. این سازه می‌تواند فعالیت‌هایی مانند سنگ زنی، برش انواع اجسام را به راحتی انجام دهد. استفاده‌ از این محصول در مواقعی قابل اهمیت است که حمل و جا به جایی مینی فرز ضرورت داشته باشد. چرا که با توجه به وزن اندک و ابعاد کوچک این محصول به راحتی می‌توان آن را از جایی به جای دیگر انتقال داد. کوچک‌ترین صفحه‌ی نصب شونده بر روی این فرز‌ها 7 سانت، پرطرفدارترین صفحه 10 سانت، و بزرگ ترین دیسک منسجم شونده 20 سانت است. طول این مینی فرزها حداکثر 30 سانت بوده و از لحاظ ساختاری در سه گروه برقی، شارژی و بادی تقسیم بندی می‌شوند.

فرز برقی

فرز برقی از لحاظ کارکردی تفاوتی با دیگر فرزها ندارد اما شیوه کسب انرژی آن کمی متفاوت است. سنگ فرز برقی کابل‌هایی دارد که آن را مستقیما به پریز برق (منبع برق شهری) متصل کرده و آن را روشن می‌کنند. با وجود این سیستم شخص محدودیتی در استفاده از سازه ندارد چرا که نیروی مورد نیاز فرز در لحظه تامین می‌شود. این فرزها دارای قیمت مناسب و وزن اندکی هستند به همین دلیل استفاده از آنها بسیار آسان است. اما دو نکته وجود دارد.‌ دسترسی به منبع برق در این فرز الزامی است‌. علاوه بر آن اپراتور در هنگام کارکرد با دستگاه باید مراقب کابل‌های برق باشد.

فرز شارژی

همانطور که از نام این سازه می‌توان حدس زد فرز شارژی نیروی مورد نیاز خود را از نوعی باتری بدست می‌آورد. این سازه با هر بار شارژ می‌تواند تا چند ساعت به طور مداوم فعالیت داشته باشد. علاوه بر آن ابعاد کوچک و وزن اندک آن این امکان را فراهم می‌کند که اپراتور بتواند در هر زمان و مکانی به راحتی از آن استفاده کند. بهره گیری از این سازه در موقعیت‌هایی رایج است که دسترسی ای به منبع برق وجود ندارد.

فرز بادی

فرز بادی با الهام از طراحی نوع برقی این محصول تولید شده است. البته فرز بادی برای فعالیت کردن به کمپرسور هوا نیازمند است. این دستگاه جزو سبک‌ترین فرزهای این حوزه است و برای روشن شدن نیازی به برق و باتری ندارد. بلکه نیروی مورد نیاز آن از طریق فشار هوا تامین می‌شود.

angle grinder safety

نکات ایمنی کار با سنگ فرز

شاید فکر کنید ابزاری با این وزن و اندازه نمی‌تواند آسیبی را به اشخاص برساند. اما فرز در حین کوچکی دارای قدرت زیادی است. به گونه ای که می تواند دیسک یا همان صفحه چرخان را تا 1000 دور در دقیقه بچرخاند. پیشنهاد می‌شود در هنگام استفاده از آن پوشش ایمنی داشته باشید. عینک مخصوص، دستکش ایمنی، کلاه، گوش گیر و لباس کار از جمله اجزای این پوشش هستند. برخی اپراتورها محافظ سنگ فرز را از آن جدا می‌کنند تا بتوانند برش‌های بیشتر و بزرگ‌تری ایجاد کنند. این کار کاملا غیر اصولی است و سطح ایمنی سازه را تا حد زیادی‌ کاهش می‌دهد پس بهتر است از انجام آن صرف نظر کنید. واضح است که سازه در هنگام فعالیت نباید در معرض رطوبت یا تجهیزات برق قرار بگیرد چرا که می‌تواند منجر به اتصالی الکتریکی شود. در نهایت دقت، مهارت و قدرت بدنی اپراتور دارای اهمیت بالایی است. چرا که شخص تنها با داشتن این سه ویژگی است که می‌تواند دستگاه را به درستی کنترل کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *